Bademcik Ameliyatı İzmir

Bademcikler boğazın her iki yanında bulunan ve bademe benzedikleri için bademcik olarak isimlendirilen lenfoid doku parçalarıdır. Bu dokular bağışıklık sisteminin parçası olarak çalışırlar. Ağız ve burun yoluyla vücuda giren zararlı mikroorganizmalara karşı vücudu korumakla görevlidirler. Bazı durumlarda bademcikler bu zararlı mikroorganizmalar yüzünden iltihaplanabilir. Bademcik iltihabı; yüksek ateş, boğaz ağrısı ve boğazda kaşıntı gibi belirtilere sebep olabilir. Bademcik iltihabı doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Ancak sürekli tekrarlayan veya iyileşmeyen bademcik iltihapları için doktorlar bademcik ameliyatı olunmasını tavsiye edebilir.

Bademcik ameliyatı ve diğer boğaz hastalıkları hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Bademcik Ameliyatı Nedir?

Bademcik ameliyatı, bademciklerin cerrahi bir operasyon ile alınmasıdır. Tonsillektomi olarak da bilinen bu operasyon, ilaç tedavisinin başarılı olmadığı veya bademcik iltihabının sürekli tekrarladığı durumlarda tercih edilir. Bademcik ameliyatı gerekli olduğu durumlarda her yaştan hastaya uygulanabilen bir işlemdir. Yine de uyku apnesi gibi ciddi belirtilerin olmadığı durumlarda bebekler için 2.5 yaş sonrası beklenebilir. Yaş konusunda nihai kararı ancak bir KBB uzmanı verebilir.

Bademcikler Neden Alınır?

Bademcik iltihapları, bazı durumlarda ilaç tedavisine yanıt vermeyebilir. İyileşen iltihaplar daha sonrasında sık sık tekrarlayabilir. Tekrarlayan bademcik iltihabı sebebiyle hastaların hayat kalitesi ciddi ölçüde düşmüş olabilir. Bu gibi durumlarda kesin tedavi şekli olarak doktor önerisiyle bademcikler alınabilmektedir. Bademcikler alındıktan sonra yüksek ateş ve boğaz ağrısı gibi enfeksiyon belirtileriyle birlikte uyku apnesi gibi ikincil rahatsızlıklar da ortadan kalkabilir.

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bademciklerin alınması birden fazla yöntemle gerçekleşebilen bir operasyondur. Klasik bademcik ameliyatında hastalar anestezi altına alınır. Daha sonra ağzın açık kalabilmesi için ağıza özel bir aparat yerleştirilir. Cerrahi aletler kullanılarak bademcikler alınır. Bademcikler alındıktan sonra boğazın genel kontrolü sağlanır ve ameliyat sona erdirilir. Bademcik ameliyatı denildiğinde genelde insanların aklına gelen operasyon budur. Bu yöntemle bademciklerin alınması hâlâ yapılıyor olsa da daha modern tedavi yöntemleri de vardır.

Doktor da uygun görürse bademciklerin alınmasında thermal welding isimli yöntem kullanılabilir. Bu yöntem genel anestezi altında gerçekleşir. Hastaların bademcikleri özel ve modern bir cihaz tarafından ısıtılır. Bu süreçte çevre dokulara zarar verilmez. Isıtılan bademcikler kolayca hastanın boğazından alınırlar. Bu operasyon oldukça kısa sürmektedir ve klasik bademcik ameliyatına göre anestezi süresi de oldukça kısadır. Bu yöntem hakkında detaylı bilgi için sitemizde bulunan Thermal Welding İle Bademcik Ameliyatı adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bademcik Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Bademcik iki farklı şekilde yapılabilen bir operasyondur. Aynı şekilde operasyonun kapsamı da kişiden kişiye değişebilmektedir. Bademcik ameliyatından sonra hastalar 5-6 saat kadar gözetim altında tutulabilirler. Bu sürede hastanın tansiyon ve ateş gibi vital bulguları düzenli olarak kontrol edilir. Hastalar genelde operasyonu geçirdikleri gün taburcu edilirler. Bademcik ameliyatı sonrası ilk iki gün boyunca tükürükte hafif kanamalar fark edilebilir. İki hafta boyunca boğaz ağrısı olması da gayet normaldir. Bu belirtilerin şiddetlendiği durumlarda doktorunuzla görüşebilirsiniz. Bademcik ameliyatı sonrası ağrı genelde şiddetli değildir ve bazı durumlarda bu hafif ağrılar kulağı da etkileyebilmektedir. Doktorunuz bu ağrılar için hafif bir ağrı kesici reçete edebilir. İyileşme sürecinde ilk üç hafta boyunca konuşurken ses genizden gelebilir, bu geçici bir durumdur. Bu süreçte bağırmamak veya boğazı incitebilecek davranışlar sergilememek gerekir. Bademcik ameliyatı sonrasında birkaç gün düzenli dinlenmek gerekir. Daha sonra çocukların okula dönmesinde bir sıkıntı yoktur. Ancak bir süre herhangi bir spor faaliyetinde bulunmamak ve ağır işler yapmamak önemlidir. Doktorunuzun size vereceği tavsiyelere uymak ve kişisel hijyen, beslenme gibi konulara dikkat etmek iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Ameliyattan sonra ilk 4 saat içerisinde yemek yenmesi önerilmez. Bu sürede anestezinin etkileri tam olarak geçmediği için bazı kasların çalışmasında ve yutma refleksinde aksama görülebilir. Ameliyattan sonra ilk bir hafta bol bol ve ılık su içilmesi, boğazı tahriş edebilecek yiyeceklerden uzak durulması önerilmektedir. Doktorunuz beslenme düzeninizin nasıl olacağı konusunda sizi bilgilendirecektir.

Bademcik Ameliyatı Fiyatları İzmir 2022

Bademcik ameliyatı günümüzde birçok farklı şekilde uygulanabilmektedir. Doktorlar, hastaları için en uygun ameliyat yöntemini, hastaların taleplerini de göz önünde bulundurarak belirleyecektir. Bademcik ameliyatının yöntemleri ve kapsamı kişiden kişiye değişebilir. Bu yüzden İzmir bademcik ameliyatı fiyatları da değişiklik gösterebilmektedir. Bademcik ameliyatı fiyatları ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, İzmir’de Kulak Burun Boğaz uzmanı olan Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi