Burun Estetiği İzmir

Tıbbi literatürde rinoplasti olarak anılan burun estetiği ameliyatı, son zamanların en çok tercih edilen estetik operasyonudur.

Tartışmasız olarak insan yüzünün en dikkat çekici organı olan burun, yüzün estetiği ve simetrisinde; doğrudan ve belirleyici bir rol oynamaktadır. İnsan yüzünde yer alan diğer tüm organlar burnun oluşturduğu simetri ekseninde yer alırlar. Dolayısıyla burnun sahip olabileceği doğuştan veya sonradan kazanılan problemler tüm yüzü etkileyebilmektedir. Burun estetiği ameliyatının bu kadar talep görmesinin temel sebebi de budur.

Burun estetiği yaptırmayı düşünen birçok kişinin başlıca arzusu, ameliyat sonrasında burunlarının doğal bir görünüme sahip olmasıdır. İzmir rinoplasti ameliyatı sayesinde dikkatlice analiz edilen hastanın yüzü, hastanın istekleri doğrultusunda adeta yeniden kurgulanır. Burun ucunun, burun kıkırdaklarının ve burun kemerinin modern yöntemlerle şekillendirilmesi ile; dengeli, doğal ve uyumlu bir yüz elde edilir.

Burun ucu kaldırma, burun kemeri törpüleme, burun inceltme ve burun tıkanıklığı giderme üzerine gerçekleştirilen operasyonlar kişinin hayat kalitesini arttırır. Günümüzde kullanılan modern yöntemler ve ekipmanlar sayesinde iyileşme süreci de oldukça ağrısız ve sorunsuz geçmektedir.

Bilinmelidir ki ‘’Burun inceltme egzersizleri’’ veya ‘’ Burun küçültme aparatı’’ gibi bilimsel olmayan, çoğu zaman dolandırıcıların yaydığı alternatif yöntemler güvenilir değildir.

Rinoplasti Nedir?

Burun gerek yaşamsal faaliyetlere katkısı bakımından gerekse de yüzümüze kattığı estetik değer açısından oldukça önemli bir organdır. Burunda var olabilecek doğuştan veya sonradan kazanılan problemler, yüzün estetik dengesini olumsuz etkileyerek kişide hoşnutsuzluk yaratabilirler. Bununla birlikte bu problemler, nefes alma zorluğu gibi fonksiyonel sıkıntılara da sebep olabilirler. Bahsettiğimiz rahatsızlıklarla karşılaşan insanlar, rinoplasti operasyonu sayesinde kolayca hayat kalitelerini yükseltebilir, estetik açıdan dengeli bir yüze kavuşabilirler.

Rinoplasti İzmir ameliyatı, öncesinde gerçekleştirilen muayeneler sırasında özenle planlanır. Kişinin yüzü ve burnu, modern teknikler sayesinde dikkatle analiz edilir. Bu analizler ve kişinin istekleri doğrultusunda ameliyat süreci planlanır. Hastanın ameliyat sürecine uygunluğu incelenirken diğer uzmanlık alanlarından da faydalanılmaktadır. Burun estetiği muayenesi ve operasyonu yalnızca alanında uzman olan doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir. İzmir rinoplasti operasyonu hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç.Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Rinoplasti Öncesi Muayene Ve Planlama

İyi bir tedaviye giden yol her zaman, sorunların ustalıkla tespit edilmesinden ve bu sorunların nasıl ortadan kaldırılabileceğinin planlanmasından geçer. Rinoplasti operasyonunda da durum böyledir. Operasyon öncesinde yapılan muayeneler sayesinde; yüzünüzün merkezinde bulunan ve hayatınızı tahmin bile edemeyeceğiniz kadar etkileyen burnunuzu daha iyi tanıyacaksınız. Burnunuzda yer alan fonksiyonel ve estetik sıkıntılardan kapsamlı bir şekilde haberdar olacaksınız. Bununla birlikte burnunuzun zaten çok iyi olan yönlerini öğrenecek, doktorunuzun bu yönleri ortaya çıkarabilmek için nasıl teknikler kullanacağı konusunda bilgi alacaksınız. Kişiye özel burun estetiği de dediğimiz bu süreç, muayenenin ve planlamanın kişi için en uygun şekilde yapılması ile sağlanır.

Bu muayene sırasında burun estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilir, doktorunuz tarafından gerçekleştirilen diğer operasyonları inceleyerek konu üzerine fikir edinebilirsiniz. Burun estetiği öncesi sonrası fotoğrafları; burnunuzun sahip olduğu potansiyel ve doktorunuzun kabiliyetleri hakkında size fikir verecektir.

Rinoplasti Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Rinoplasti, birçok farklı amaç doğrultusunda; yine birçok farklı şekilde gerçekleştirilen bir operasyondur. Burun estetiği ameliyatı olarak da bilinen bu operasyon sayesinde estetik açıdan göz alıcı ve fonksiyonel açıdan kusursuz bir buruna sahip olabilmek mümkündür. Burun estetiği operasyonu, doktorunuzun önerileri veya sizin talepleriniz doğrultusunda birçok farklı teknikle yapılabilmektedir. Bu tekniklerin arasında en çok tercih edilenleri şunlardır:

Açık Rinoplasti

Açık burun estetiği ameliyatı olarak da bilinen bu teknik, rinoplasti operasyonlarında en sık kullanılan tekniklerden biridir. Bu uygulama sırasında, burun deliklerinin ortasında bulunan ve delikleri birbirinden ayıran kısma milimetrelik kesiler atılır. Burun derisi, bahsettiğimiz kesiler yardımıyla kaldırılır. Bu sayede burun kemikleri ve kıkırdakları rahatça görülebilir hale gelir. Daha sonra bu kemiklere, operasyon öncesinde planlanan şekiller verilir. Hasta, işlem sırasında anestezi altında olduğu için operasyonun hiçbir aşamasını hissetmez. Operasyon bittikten sonra kesiler kapatılır. Bu kesiler çok küçüklerdir ve 6 ay gibi kısa bir sürede yakından bakıldığında dahi fark edilemeyecek şekilde kaybolabilirler.

Kapalı Rinoplasti

Halk arasında kapalı burun estetiği ameliyatı olarak bilinen bu teknik, burun deliklerinin içine atılan kesiler sayesinde yapılır. Bu kesiler yardımıyla burun kemiklerine ve kıkırdaklara ulaşılır. Ameliyat öncesi planlanan değişiklikler buradan yapılmaktadır.

Ameliyatın ardından iyileşme sağlanınca burun yüzeyinde kesi izi bulunmaz. Kapalı burun estetiği ameliyatı çoğu kişi tarafından bu sebeple tercih edilmekte ve bu yüzden iz bırakmayan burun estetiği olarak da bilinmektedir.

Ultrasonik Rinoplasti

Ultrasonik rinoplasti, açık rinoplasti operasyonuna eşlik eden modern ve gelişmiş bir tekniktir. Bu teknik, burun kemiklerinin ultrasonik dalgalar yayan küçük bir aletle kesilmesi ile gerçekleşir. Kemiklere kuvvet uygulanmadan şekil verildiği için istenmeyen kırıklar veya kemik kaymaları gibi durumlar görülmez. Diğer yöntemler sırasında, kemiklere uygulanan kuvvetin çoğu burnun çevresindeki dokular tarafından emilmektedir. Bu da dokuların morarmasına ve şişmesine sebep olmaktadır. Ultrasonik rinoplastide, kemiklere şekil vermek için ses dalgaları kullanıldığı için istenmeyen morluklar ve şişlikler daha azdır. Kullanılan cihazın hassasiyeti çok iyidir ve diğer ameliyat teknikleri ile mümkün olmayan düzenlemeler bu cihaz yardımıyla yapılabilir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği, birçok farklı şekilde yapılabilen cerrahi bir operasyondur. Burun estetiği öncesinde hasta dikkatle muayene edilir. Bu muayene sırasında hastanın burnu birçok açıdan değerlendirilir. Yapılan değerlendirmeler hastanın talepleri ile birleştirilerek ameliyat planlaması yapılır. Doktorunuz tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak size en uygun tedavi takvimini oluşturur. Anestezi uzmanları gibi diğer uzmanlarla birlikte çalışarak ameliyata uygunluğunuzu özenle gözden geçirir. Ameliyat günü, hastaneye nasıl geleceğiniz konusunda sizi bilgilendirir. Ameliyat günü geldiğinde, planlar dahilinde belirlenen teknik ile operasyon gerçekleştirilir. İzmir rinoplasti uygulaması, yapılan operasyonun kapsamına göre 1 ila 4 saat sürebilmektedir. Genelde bu operasyon 2,5 saatte tamamlanır.

Günümüzde kullanılan modern teknikler, cihazlar ve aparatlar sayesinde rinoplasti ameliyatları oldukça konforlu bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu modern yaklaşımlar, hastanın iyileşme süresini kısaltmakta ve ameliyat sonrası oluşabilecek ağrıları azaltmaktadır. Operasyonun kapsamına göre hastalar 1 gece boyunca hastanede gözetim altında tutulabilirler. Bu süre boyunca hasta, sağlık görevlileri tarafından düzenli olarak kontrol edilir. Hastanın, iyileşme sürecine ideal bir giriş yapabilmesi için tüm imkanlar sevk edilir.

Rinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun estetiği yani rinoplasti operasyonu sonrasında, geçirdiğiniz operasyonun kapsamına göre size en uygun önerilerde bulunacak kişi doktorunuzdur. Bu öneriler arasında;

  • Dinlenirken kafanızı fazladan bir yastık yardımıyla kalp seviyesinden yukarıda tutmak,
  • Bir süre duş almamak,
  • İyileşme süreci boyunca sigara kullanmamak,
  • Burun kanamalarına sebep olabileceği için şiddetli bir şekilde hapşırmamaya dikkat etmek,
  • Enfeksiyon riskine karşı kişisel hijyene dikkat etmek gibi kolayca uyulabilecek, uyulduğu takdirde de iyileşme sürecini hızlandırabilecek tavsiyeler yer alır.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süresi ve Sosyal Hayata Dönüş

Burun estetiği sonrasında hastalar, kendilerine gelebilmeleri için bir odaya alınırlar. Burun estetiği olanlar operasyonun kapsamına göre hafif morluk, kanama ve ağrı deneyimleyebilirler. Bu yüzden bir gece boyunca hastanede kontrol altında tutulmaları gerekebilir. Bu süre boyunca sağlık görevlileri tarafından düzenli kontrolleri sağlanır, ağrı kesici ve antibiyotik tedavisine başlanır. Pansuman değişimi sırasında doktor, ameliyat bölgesinin incelemesini de yapmaktadır. Ameliyatın 2.gününe doğru şişlikler ve morluklar artış gösterebilir, bu korkulmaması gereken geçici bir durumdur. Soğuk jel paketleri kullanılarak şişlik ve morluklar büyük ölçüde azaltılabilir.

Eğer tampon kullanıldıysa, tamponlar ameliyattan 2 ila 4 gün sonra çıkarılmaktadır. Eskiden kullanılan bez tamponların aksine günümüzde oldukça konforlu silikon tamponlar kullanılmakta veya ameliyat tamamen tamponsuz gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden tampona bağlı ağrılardan korkmaya gerek yoktur. Ameliyattan 5 ila 10 gün sonra burun ucunda bulunan dikişler alınır. Ameliyat sonrası hassas olan burnun korunması için takılan ateller de hemen hemen bu süre içerisinde çıkarılırlar. Yaklaşık 2 hafta içerisinde morluklar tamamen geçer ve şişlik gözle görülür oranda azalır. Bu sürede hastalar, burunlarına dikkat etmek kaydıyla sosyal hayatlarına dönebilirler. Şişliklerin tamamen kaybolması bir yılı bulabilse de ilk bir aydan sonra fark edilmeleri epey zordur. Tüm iyileşme süreci boyunca düzenli doktor kontrolleri aksatılmamalı, doktor tavsiyelerine uyulmalıdır. Bu kontroller ve tavsiyeler ideal bir iyileşme süreci için büyük önem arz etmektedir. 

Rinoplasti İzmir Fiyatları 2022

Burun estetiği operasyonları, uygulanan operasyonun kapsamına, operasyonun yapılma şekline ve diğer birçok faktöre göre değişiklik gösterebilmektedir. Tüm bu faktörler, doktor tarafından hasta için özel olarak hazırlanır. Bu yüzden doktor seçimi her operasyonda olduğu gibi rinoplasti operasyonları için de önemlidir. İzmir burun estetiği doktorları arasından iyi bir seçim yapmak önemli olsa da en iyi burun estetiği doktorları gibisinden bir sınıflandırma mevcut değildir. İzmir’in en iyi burun estetiği doktoru, sizin taleplerinizi en iyi anlayacak olan ve tedavi planınızı en özenli şekilde oluşturacak olan doktordur.

İzmir burun estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi için sitemizde bulunan numaradan bize ulaşabilir, Doç.Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz. Instagram uygulamasından @doc.dr.aykuterdemdinc sayfasını ziyaret edip burun estetiği öncesi sonrası fotoğraflarını inceleyerek operasyon hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi