Dış Kulak İltihabı Tedavisi İzmir

Kulak, beş duyu organından biri olmasının yanı sıra vücudun denge sisteminin bir parçası olarak çok önemli bir organdır. Dış dünyayı algılamamızda ve kendimizi dış dünyada konumlandırmamıza yardımcı olan kulaklarımız, birlikte çalışan 3 ayrı kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlar; dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak bilinmektedir. Dış kulak, kulağın üç ana kısmından biridir. Dışarıdan görünen kulak kepçeleri de dış kulak dediğimiz kısmın parçalarıdır. İşitme duyusunun düzgün çalışabilmesi için çok önemli görevleri olan dış kulak bazı sebepler yüzünden iltihaplanabilmektedir. Bu sebepler arasında aşırı nemli bölgelerde yaşamak, havuzlar gibi çabuk kirlenen kamusal alanlarda yüzmek ve temiz olmayan sularla duş almak gibi örnekler vardır. Bu ortamlardan üreyen bakteriler, virüsler ve mantarlar dış kulak iltihaplarına sebep olabilmektedir.

Dış kulak iltihabı, kulak kepçesinde ağrı ve kızarıklık yapabilir; kulak akıntıları, kulakta kaşınma gibi şikâyetlere sebep olabilir. Bu şikâyetlerin tedavisi için hastalığın öncelikle doğru bir şekilde teşhis edilmesi gerekir. İzmir dış kulak iltihabı tedavisi, modern aletler sayesinde kulak iltihabının temizlenmesi ve ağrı gibi şikâyetlerin dindirilmesi için ilaç reçete edilmesi şeklinde sağlanır. Dış kulak iltihabını orta kulak iltihaplarından ayırmak çok önemlidir. Bu da ancak uzman bir doktorun gerçekleştireceği fizikî muayene sayesinde yapılır. İzmir dış kulak iltihabı tedavisi ve diğer konularda bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Dış Kulak İltihabı Nedir?

Dış kulak iltihabı, kulakta veya kulağa bulaşan sıvılarda üreyen bakteri ve virüs gibi patojenlerin sebep olduğu enfeksiyon hastalığıdır. Yüzücü kulağı olarak da bilinen bu hastalık kulak kepçesinde ve dış kulak kanalında ortaya çıkan hafif kaşıntılarla ortaya çıkar. Daha sonra ise zamanla belirtiler ağırlaşır ve kişinin hayat kalitesi büyük ölçüde düşer. Dış kulak iltihabı; kulak kepçesinde ağrı, kulak akıntıları, kulakta kızarma ve kulakta tıkanıklık hissi gibi şikâyetler sebep olabilmektedir. İzmir dış kulak iltihabı tedavisi, bu şikâyetlerin ortadan kaldırılmasını amaçlar.

Dış Kulak İltihabı Nasıl Olur?

Dış kulak enfeksiyonları; mantar, virüs ve bakteriler gibi patojenlerin kulak kanalına ulaşarak burada iltihaba sebep olması sonucu meydana gelirler. Bu patojenler kirli sularda yüzmek veya duş almak sonucu vücuda alınabileceği gibi nemli bölgelerde yaşayan insanların dış kulak kanallarında da üreyebilirler. Dış kulak iltihabına sebep olan faktörler arasında;

 • Bakteri üremesine olanak sağlayan aşırı nemli bölgelerde yaşamak,
 • Düşük kişisel hijyen,
 • Kulağa temiz olmayan yabancı cisimler sokmak,
 • Kirli sularda yüzmek veya duş almak
 • Sık sık duş alarak kulağın sürekli ıslak ve bakteri üremesine uygun halde kalmasına sebep olmak.
 • Alerjik veya dermatolojik sebepler sonucu dış kulak elemanlarının birinde açık yara bulunması gibi örnekler yer almaktadır.

Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Dış kulak iltihabı belirtileri kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu belirtilerin şiddeti de yine aynı şekilde kişiden kişiye ve iltihabın yoğunluğuna göre değişebilir. Dış kulak iltihabından şüphelenen kişiler bir an önce uzman bir doktorla görüşmelidir. Bir hastalığın teşhisi ve tedavisi ancak o alanda uzman bir doktor sayesinde yapılabilir. Yine de merak edenlere bir fikir vermesi açısından dış kulak iltihabı belirtilerine;

 • Kulak kepçesinde ağrı,
 • Dış kulak kanalında kaşıntı,
 • Kulak derisinde irritasyon yani; hassasiyet, kızarıklık ve deri döküntüsü görülmesi
 • Kulak içinde basınç ve tıkanıklık hissi
 • Şeffaf kulak akıntısı gibi örnekler verilebilir.

Enfeksiyonun kulağa yayıldığı ve şiddetlendiği durumlarda işitme sıkıntıları gibi problemler de görülebilmektedir. Belirtilerin şiddetlenmesi durumunda bir Kulak Burun Boğaz uzmanı ile görüşmek elzemdir.

Dış Kulak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Her hastalıkta olduğu gibi, dış kulak iltihabının tedavisinde de hastalığın teşhisi çok önemlidir. Uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilen fizikî muayene sayesinde enfeksiyonun sebebi ve şiddeti kesin olarak belirlenir. Daha sonra kulakta bulunan iltihap negatif basınç oluşturan bir vakum cihazı sayesinde dikkatle temizlenir. Bu işlemin uzman bir doktor tarafından yapılması gereklidir. Aksi takdirde kulak kanalının temizlenmesinde kullanılan vakum cihazı kulak zarı gibi hassas dokulara zarar verebilir. İltihap temizleme işlemi gerçekleştikten sonra hastaya doktorun uygun bulduğu ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçlar; arasında kaşıntıyı ve iltihabı azaltabilecek kulak damlası, enfeksiyonu kontrol altına alacak bir antibiyotik ve ağrının şiddetli olduğu durumlarda ise ağrı kesici yer alır. Bu ilaç türlerinden hangisini veya hangilerini kullanacağınıza doktorunuz karar verir.

Tedavi süresi boyunca hastalar, doktorları tarafından reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır. Kirli sularda yüzmemeye, kulağa yabancı cisimler sokmamaya ve duş aldıktan sonra iyice kurulanmaya dikkat etmelidirler. Dış kulak iltihabı, bitkisel çözüm yolları veya alternatif tedavi yöntemleriyle giderilebilecek bir rahatsızlık değildir. Bu tedavi yöntemleri anafilaktik şok adı verilen ölümcül alerjik reaksiyonlara sebep olabilirler. Doktorlar tarafından kullanılan tedavi yöntemleri; bilimsel, güvenilir ve başka hastalarda defalarca işe yaramış yöntemlerdir. 

Dış Kulak Enfeksiyonu Tedavisi İzmir

Dış kulak enfeksiyonları hastaların hayat kalitesini düşüren birçok şikâyete sebep olabilmektedir. Bu yüzden enfeksiyonun teşhisi ve tedavisi çok önemlidir. İzmir dış kulak enfeksiyonu tedavisi için bizi arayabilir, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları konusunda uzman olan Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi