Baş Dönmesi Tedavisi İzmir

Baş dönmesi, birçok farklı sebepten ortaya çıkabilen ve düzenli bir hal aldığında kişinin hayat kalitesini büyük ölçüde düşüren bir şikâyettir.

Kulak, vücudun denge sisteminin bir parçasıdır. Etrafımızdaki üç boyutlu çevreyi algılamamızda ve kendimizi bu çevrenin içinde konumlandırmamıza olanak sağlar. Denge sisteminde yaşanan bir bozukluk çevreyi algılamamızı bozabilir ve bu da baş dönmesi gibi belirtilere sebep olabilir. Baş dönmesi daha önce de söylediğimiz gibi birçok farklı sebepten ortaya çıkabilir ve zaman zaman herkes baş dönmesi yaşayabilir. Baş dönmesinin rutin olarak ortaya çıktığı kişiler günlük hayatta yaptıkları bazı aktivitelerde zorlanabilirler. Bu durum kişilerin hayat kalitesini düşürebilmektedir.

İzmir baş dönmesi tedavisi sayesinde hastalarda meydana gelen baş dönmesinin sebebi tespit edilebilir ve bu sebep ortadan kaldırılabilir. Baş dönmesi vertigo ismiyle de bilinen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık vücudun denge sistemi olan kulağa bağlı bir sorun yüzünden meydana gelmiş olabilir. İzmir vertigo tedavisi için bir Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanıyla görüşmek gerekir.

Baş dönmesi ve vertigo hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

Vertigo Nedir?

Vertigo, sizin veya içinde bulunduğunuz çevrenin döndüğünü sanmanıza yol açan bir histir. Baş dönmesi olarak da bilinen bu his, fark edilmeyecek kadar az veya kişinin günlük işlerini yerine getirmesine engel olabilecek kadar fazla olabilir. Vertigo, merdiven inip çıkarken veya ağır işler yaparken kişinin yaralanmasına sebep olabilen, tehlikeli bir bulgudur. Vertigodan şüphelenenler, bu şikâyetin altında yatan nedenin tespit edilip tedavi edilebilmesi için bir Kulak Burun Boğaz doktoruna görünmelidirler.

Baş Dönmesi (Vertigo) Neden Olur?

Baş dönmesi, her insanın zaman zaman yaşayabildiği bir histir. Bu his, otururken aniden kalkıldığında, dönen bir araçtan inildiğinde veya ani bir hareket yapıldığında ortaya çıkabilir. Ancak bu tarz sebeplerden meydana gelen baş dönmesi geçicidir. Bazı durumlarda ise hastalar sürekli tekrar eden ve şiddeti değişebilen baş dönmesi atakları deneyimleyebilirler. Baş dönmesi sinir sistemi hastalıkları veya iç kulak hastalıkları sebebiyle oluşabilmektedir.

Vertigoya yani baş dönmesine sebep olabilecek iç kulak hastalıkları şunlardır;

  • Benign paroksismal pozisyonel vertigo: Bu hastalık; uzun süre yatarak tedavi görmüş kişilerde, ani ve şiddetli baş hareketi yapmış kişilerde veya kulak travması yaşamış kişilerde meydana gelebilmektedir. Hastalığın en belirgin bulgusu, baş hareketleri ile tetiklenen geçici baş dönmeleridir. Bu hastalık, kulakta kristal oynaması olarak da bilinmektedir.
  • Meniere hastalığı: İç kulakta yaşanan sıvı basıncı artışı sebebiyle ortaya çıkan bu rahatsızlık krizler halinde kendini gösterir; işitme kaybı, kulakta doluluk hissi ve baş dönmesine sebep olabilir.
  • Vestibüler nörit: Denge siniri iltihabı olarak bilinen bu hastalık, hastalarda şiddetli ve uzun süreli baş dönmelerine sebep olabilmektedir.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Baş dönmesi olarak bilinen vertigo zaten kendi başına bir belirtidir ve birçok sebepten ortaya çıkıyor olabilir. Vertigonun ortaya çıkış sebebine bağlı olarak kişinin deneyimleyebileceği diğer belirtiler;

  • Kulakta basınç ve doluluk hissi,
  • Tansiyon düşüklüğü,
  • Göz kararması ve görme bozuklukları,
  • Mide Bulantısı,
  • Denge bozuklukları, yalpalayarak yürüme,
  • Akıl karışıklığı şeklinde örneklendirilebilir.

Vertigonun yani baş dönmesinin altında yatan sebepler doktor muayenesi sayesinde belirlenebilir ve bu nedenler İzmir vertigo tedavisi ile ortadan kaldırılabilir. 

Baş Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Baş dönmesi tedavisi, baş dönmesine sebep olan rahatsızlığın belirlenmesi ve bu rahatsızlığın tedavi edilmesiyle gerçekleştirilir. Baş dönmesine sebep olan hastalıklar detaylı bir doktor muayenesi ve doktorlar tarafından kullanılan gelişmiş görüntüleme teknikleriyle yapılabilir. Baş dönmesinin altında yatan sebepler belirlendikten sonra sıra bu sebeplerin ortadan kaldırılmasına gelir.

Baş dönmesi, bir enfeksiyon hastalığına bağlı ortaya çıkıyorsa ilaç tedavisi veya cerrahi yöntemler tercih edilebilir.

Meniere gibi hastalıklar sebebiyle baş ağrısı görülüyorsa iç kulakta yer alan sıvının tahliye edilmesine yardımcı olacak kortizon bazlı, ödem sökücü ilaçlar kullanılabilir.

Baş dönmelerinin sebebi, ‘benign paroksismal pozisyonel vertigo’ isimli rahatsızlıksa epley manevrası olarak bilinen kanalolit pozisyonlandırma manevraları uygulanabilir. Kulakta kristal oynaması olarak bilinen bu hastalık denge kristallerinin yeniden konumlandırılmasıyla tedavi edilebilir. 

Vertigo Tedavisi İzmir

Baş dönmesi, ortaya çıkma sebebi ancak detaylı bir doktor muayenesinden sonra belirlenebilen ciddi bir şikâyettir. Sık sık tekrar ettiği ve şiddetli olduğu durumlarda hastanın hayat kalitesini büyük ölçüde düşürebilmektedir.

İzmir vertigo tedavisi hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, KBB uzmanı Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi