Konka Hipertrofisi İzmir

Konka adı verilen burun etleri, normalde burnun içinde bulunan ve solunum için önemli fonksiyonları olan et parçalarıdır. Solunan havanın ısıtılması ve nemlendirilmesine olanak sağlayan bu etler, bazı durumlarda aşırı büyüyebilir. Burun eti şişmesi, burun eti büyümesi ve konka hipertrofisi gibi isimlerle anılan bu hastalık burun tıkanıklığına ve nefes alma sıkıntılarına sebep olabilir. Konka hipertrofisinin sebep olduğu nefes alma problemleri; hastanın uyku düzenini, iş ve günlük yaşamını oldukça olumsuz etkileyebilir.

İzmir konka hipertrofisi ve diğer burun hastalıkları hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Çocuklarda Konka Hipertrofisi Tedavisi

Çocuklarda ortaya çıkan ve süreklilik gösteren burun tıkanıklığı gibi solum problemlerinin, çocukların gelişimi üzerine olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden çocuklarda burun eti şişmesi gibi hastalıklardan şüphelenildiğinde uzman bir doktorla görüşmek gerekir.

Konka Hipertrofisi Nedir?

Halk arasında burun eti şişmesi veya burun eti büyümesi olarak bilinen duruma, tıp dilinde konka hipertrofisi denmektedir. Bu rahatsızlık genelde geniz eti büyümesi ile karıştırılır. Bu hastalıkların belirtileri ve hastada meydana getirdikleri etkiler benzer olabilse de farklı rahatsızlıklar oldukları bilinmelidir. Normal şartlarda solunan havanın nemlenmesini ve ısınmasını sağlayan burun etleri, alerjiler ya da septum deviasyonu  gibi hastalıklar sebebiyle büyüyebilmektedir. Büyüdükleri veya şiştikleri takdirde burundaki hava kanallarını kapatırlar ve burun tıkanıklığı gibi problemlere sebep olurlar. Konka hipertrofisi hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ortaya çıkabilir.

Konka Hipertrofisi Neden Olur?

Burun eti büyümesi genellikle alerjiler sebebiyle ortaya çıkar. Bununla birlikte burunda meydana gelen iltihaplanmalar burun etlerinin şişmesine sebep olabilir. Burun kemiği eğriliği olarak bilinen septum deviasyonu da konka hipertrofisine yol açabilir. Burun kemiği eğriliği burnun bir tarafındaki dokuların daha az oksijenlemesine sebep olur. Bu bölgede bulunan dokular, kan akışını ve oksijenlemeyi arttırabilmek için fazladan çalışırlar. Bu da büyümelerine sebep olabilir. Çocukların burunları ve hava kanalları yetişkinlere göre daha küçüktür. Kısa ve dar olmaları sebebiyle daha rahat tıkanabilir, en küçük burun eti büyümesinden etkilenebilirler.

Çocuklarda Konka Hipertrofisi Nelere Sebep Olabilir?

Çocuklarda burun eti büyümesinin en sık rastlanan belirtisi burun tıkanıklığıdır. Geçmeyen veya sürekli tekrar eden burun tıkanıklığı durumlarında konka hipertrofisinden şüphelenilebilir. Burun tıkanıklığı uzun süreli veya kalıcı hale geldiğinde çocukların uyku düzenlerini bozabilir, solunum fonksiyonlarını aksatabilir. Saydığımız bu durumlar çocuklarda dikkat kaybına, gelişim bozukluklarına yol açabilir. Çocuğun okul içi performansında ve bilişsel fonksiyonlarında düşüklükler yaşanabilir. Konka hipertrofisi sırasında da görülen burun tıkanıklığı hakkında detaylı bilgi için sitemizde bulunan Burun Tıkanıklığı Tedavisi isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Konka Hipertrofisi Nasıl Tedavi Edilir?

Konka hipertrofisi, ortaya çıkma sebebine bağlı olarak farklı şekillerde tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi ve cerrahi operasyonlar vardır.

Dekonjestan yani burun tıkanıklığı giderici ilaçlar konka hipertrofisi sırasında oldukça sık tercih edilen ilaçlardır. Dekonjestan ilaçlar; alerjiye bağlı burun eti şişmesinde, kan damarlarını büzüştürerek solunumu rahatlatır, tıkanıklığı giderebilirler. Bu ilaçlar tansiyon hastalarında ve kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde ancak doktor istemine göre kullanılmalıdır. Ebeveynler her hastalıkta olduğu gibi konka hipertrofisinde de doktor istemi olmadan çocuklarına ilaç kullandırmamalıdır. Dekonjestan ilaçlara ek olarak alerji giderici antihistaminikler ve burun spreyleri de burun eti şişmesi rahatsızlığının tedavisinde kullanılabilir.

Konka Hipertrofisi Ameliyatı

Burun eti ameliyatı olarak da bilinen bu operasyon, büyüme gösteren dokunun cerrahi bir işlem ile alınmasıdır. Konka hipertrofisi ameliyatı her ne kadar küçük bir işlemde olsa bazı sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu sıkıntılar arasında burunda yer alan mukoza isimli, mukus sıvısı salgılayan ve burun için çok önemli olan dokuların zarar görme ihtimali yer almaktadır. Mukoza isimli doku zarar gördüğü takdirde burnun ısınması ve nemlenmesi zorlaşabilir, diğer ikincil rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu her ne kadar düşük bir ihtimal olsa da konka hipertrofisinin çok daha güvenli ve tercih edilen bir tedavi yöntemi vardır. Bu işleme konka radyofrekans denir. Cerrahi operasyonlara göre daha modern ve sıkıntısızdır. Buruna yerleştirilen elektrotlar sayesinde konkalara verilen güvenli enerji, konkaların küçülmesine sebep olur. Bu şekilde hastanın şikâyetleri dindirilir.  Bu işlemin dikişsiz ve kesisiz yapılması, okul yaşında olan çocuklar için büyük avantajdır. İşlem hakkında detaylı bilgi için sitemizde yer alan Konka Radyofrekans isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

İzmir Konka Hipertrofisi Tedavisi

Konka hipertrofisi; burun eti büyümesi ve burun eti şişmesi gibi isimlerle de bilinen bir rahatsızlıktır. Geçmeyen burun tıkanıklığı gibi çocukların gelişimini etkileyen belirtileri vardır. Hastalığın erkenden teşhis ve tedavi edilmesi; çocukta meydana gelebilecek gelişimsel problemleri ve ileri solunum sıkıntılarını önler. İzmir burun eti büyümesi tedavisi hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kulak Burun Boğaz hastalıkları alanında uzman olan Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi