Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Tedavisi İzmir

Burun, gerek bir duyu organı olması bakımından gerekse de solunum gibi hayati görevleri üstleniyor olmasından insanlar için çok önemli bir organdır. Burunda ortaya çıkan sorunlar estetik sıkıntılardan çok ciddi hastalıklara kadar birçok rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Burunda ve üst solunum yolunda çıkan sıkıntıların en yaygın belirtilerinden biri burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı hem yetişkinlerde hem de çocuklarda sıkça ortaya çıkabilir. Çocuklar enfeksiyon hastalıklarına ve alerjilere karşı daha hassas olduğu için burun tıkanıklığı çocuklarda oldukça sık rastlanan bir şikâyettir. Çocuklarda burun tıkanıklığı ve diğer Kulak Burun Boğaz hastalıkları hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun tıkanıklığı her yaştan insanda görülebilse de bazı sebeplerden çocuklarda daha sık ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda burun tıkanıklığına yol açan rahatsızlıkların başında alerjik reaksiyonlar, üst solunum yolu iltihapları ve geniz eti büyümesi gibi sıkıntılar yer almaktadır. Bu hastalıklar burun tıkanıklığının yanı sıra diğer rahatsız edici belirtilere de sebep olabilirler. Burun tıkanıklığı ve bu şikâyete eşlik eden diğer belirtiler çocukların günlük yaşantısını ve okul içi performanslarını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Tedavi edilmeyen burun tıkanıklığı ilerde çok daha ciddi problemlere de sebep olabilmektedir.

Çocuklarda burun tıkanıklığına sebep olabilecek hastalıkların arasında;

  • Alerji,
  • Sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları,
  • Geniz eti büyümesi,
  • Septum deviasyonu olarak tabir edilen burun kemiğinde şekil bozukluğu,
  • Nazal polipler,
  • Uyku apnesi gibi rahatsızlıklar bulunmaktadır.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nelere Sebep Olabilir?

Burun tıkanıklığı çocuklarda ve yetişkinlerde sık sık ortaya çıkabilen ve çoğu zaman kendiliğinden geçen bir şikâyet olduğu için ebeveynler tarafından göz ardı edilebilmektedir. Ancak bazı çocuklarda burun tıkanıklığına sebep olan hastalıklar diğer ciddi ve kolayca fark edilmeyen rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir. Mesela geniz eti büyümesine bağlı ortaya çıkan burun tıkanıklığı, östaki borusuna ve dolayısıyla orta kulağa zarar verebilir. Zamanla işitme kaybına kadar varabilen bu süreç çocuklarda konuşma ve öğrenme bozukluklarına yol açabilir.

Burun, soluk alıp vermemizde çok önemli bir organdır. Sürekli burun tıkanıklığı yaşayan çocuklar; özellikle geceleri nefes almada zorlanabilir, sık sık uyanabilir ve dolayısıyla uykularını iyi alamayabilirler. Yeterince uzun ve kaliteli uyku uyuyamayan çocuklarda dikkat dağınıklığı, iştah kaybı ve sinirlilik durumu oluşabilmektedir. Bu durum çocuğun hem okul hayatını etkileyebilir hem de iştahsızlığa bağlı gıda yetersizliğinden gelişim bozuklukları görülebilir.

Sık sık burnu tıkanan veya burun tıkanıklığı hiç geçmeyen çocuklar bir KBB doktoruna muayene ettirilmelidir. Burun tıkanıklığının sebep olabileceği olumsuz durumların neredeyse hepsi doğru teşhis ve tedavi ile önlenebilir. 

Burun Tıkanmasına Ne İyi Gelir?

Birtakım hayat tarzı değişiklikleri burun tıkanıklığına iyi gelebilir. Bol bol su içmenin, sigara kullanılan ortamlarda bulunmamanın, tuzlu su ile burun ve ağız gargarası yapmanın burun tıkanıklığına iyi gelebildiği bilinmektedir.

Bazı durumlarda burun tıkanıklığı sürekli hale gelmekte veya sık sık tekrar edebilmektedir. Süreklilik gösteren burun tıkanıklığı, alanında uzman bir KBB doktorunun muayenesi ve muayene sonucu elde ettiği bilgilerle planladığı tedavi sayesinde iyileştirilebilir.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı neredeyse herkesin yılda birkaç defa yaşadığı ve kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte tekrarlayan veya hiç geçmeyen burun tıkanıklığı çocuklarda ve yetişkinlerde ciddi sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Bu problemlerden bazıları gelişim bozukluğu gibi geri alınamayan sıkıntılardır. Bu yüzden inatçı burun tıkanıklığına sahip olan çocukların bir an önce doktora muayenesinden geçmesi önerilmektedir. Burun tıkanıklığının kesin tedavisi ancak isabetli bir teşhis ve kişiye özel olarak planlanmış bir tedavi stratejisi ile mümkündür. Bu da ancak KBB doktorları tarafından sağlanabilecek bir hizmettir. Çocuklarda burun tıkanıklığı tedavisi ve diğer burun hastalıkları hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığının tedavi edilebilmesi için öncelikle burun tıkanıklığına yol açan sebebin tespit edilmesi gerekir. Burun tıkanıklığının kendi başına bir hastalık olmadığını, başka hastalıklar sonucu ortaya çıkmış bir belirti olduğunu unutmamak gerekir. Bu hastalıkların doğru bir şekilde teşhis edilmesi, kişiye özel olarak planlanacak burun tıkanıklığı tedavisi için çok önemlidir.

Burun tıkanıklığının sebebi alerjik reaksiyonlar ise antihistaminikler gibi alerjilere iyi gelen ilaçlar tercih edilebilmektedir.

Burun tıkanıklığı, enfeksiyon hastalıklarına bağlı ortaya çıkmışsa enfeksiyonun tedavisi için antibiyotik reçete edilebilir. Antibiyotik tedavisine ek olarak burun spreyleri ve diğer semptomatik tedavi ilaçları hastanın şikâyetlerini azaltabilir. Enfeksiyon ortadan kalktığında burun tıkanıklığı da geçecektir.

Geniz eti büyümesi veya burunda et bulunması da çocuklarda burun tıkanıklığına yol açan hastalıklardandır. Bu hastalıkların tedavisinde cerrahi operasyonlar tercih edilmektedir. Kronik sinüzite bağlı ortaya çıkan burun tıkanıklığı da sinüsler üzerinde yapılan cerrahi bir operasyonla tedavi edilebilmektedir. Bu operasyonlar hakkında detaylı bilgi için sitemizde bulunan Sinüzit Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı isimli yazıları inceleyebilirsiniz.

İzmir Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Alerjiler, enfeksiyon hastalıkları ve yapısal bozukluklar burun tıkanıklığına yol açabilir. Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların teşhisi ve tedavisi için doktor muayenesi şarttır. Tedavi edilmeyen burun tıkanıklıkları, çocuklarda ciddi gelişim problemlerine sebep olabilmektedir.

İzmir burun tıkanıklığı tedavisi fiyatları ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı olan Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi