Kulağa Tüp Takılması İzmir

Orta kulakta meydana gelen enfeksiyonlar veya diğer sebepler sonucu; kulak zarı, kulak kemikleri ve diğer dokular zarar görebilir. Bu sebeplerin tekrarladığı durumlarda işitme bozuklukları veya direkt işitme kaybı problemleri ortaya çıkabilir. Öncelikle orta kulakta meydana gelen bu sorunlar doktor muayenesi yardımıyla dikkatli olarak belirlenmelidir. Daha sonra doktor tarafından gerekli bulunursa ventilasyon tüpü olarak da bilinen kulak tüpü, orta kulağa yerleştirilir. Bu işlem cerrahi bir operasyon ile yapılmaktadır. Kulak tüpü orta kulaktaki birtakım dengelerin korunmasını ve orta kulakta yer alan dokuların zarar görmesini engelleyecektir.

Kulağa tüp takılması ve işitme kaybıyla ilgili sorunlar için bizi arayabilir, Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz. Orta kulak enfeksiyonu veya işitme kaybına sebep olabilecek diğer durumlar hakkında detaylı bilgi için sitemizde yer alan Orta Kulak İltihabı gibi diğer yazıları da inceleyebilirsiniz.

Kulak Tüpü Nedir?

Ventilasyon tüpü olarak da bilinen kulak tüpleri, farklı materyallerden yapılabilen ve içlerinde bulunan kanallar sebebiyle kulak içindeki birtakım önemli dengeleri sağlayan küçük cisimlerdir. Orta kulağa doğru olan hava geçişini garanti altına alan kulak tüpleri, bu sayede kulak zarı ve işitme duyusunda görevli kulak kemiklerinin zarar görmesini engeller.

Kulağa Tüp Takılması Nedir?

Kulak tüpü denilince insanlarına aklına farklı cihazlar gelebilmektedir. Günlük hayatta karşılaştıkları ve kulaklarında farklı aparatlar bulunan insanların kulak tüpüne sahip olduklarını düşünebilirler. Kulak tüpü taktırması gereken hastalar, tüplerin çok küçük ve dışardan fark edilemeyecek bir yerde olduğunu bilmelidir. Kulak tüpleri, küçük bir cerrahi operasyonla orta kulağa yerleştirilirler. Orta kulağa hava geçişini sağlayan bu tüpler, işitme bozuklukları ve ağrı verici bazı durumların engellenmesi için takılırlar. Bu tüpler ilk defa takılıyorsa 6 ila 9 ay kadar kulakta kalırlar. Kulak tüpleri genelde vücut tarafından kendiliğinden atılırlar. Vücut tarafından atılmadıkları durumlarda çok küçük bir işlemle alınabilirler.

Kulağa Neden Tüp Takılır?

Orta kulak gerek vücudun denge sistemi gerekse de işitme duyusunun gerçekleşmesi için çok önemli dokulara ev sahipliği yapar. Orta kulağın içi hava ile doludur, bu havanın dengesi ve dolaşımı normalde kendiliğinden gerçekleşir. Ancak orta kulak iltihabı gibi bazı durumlarda bu denge bozulabilir ve orta kulakta biriken sıvı, işitme duyusunda görevli dokuların çalışmalarını engelleyebilir. Bu durum işitme kaybı gibi hayat kalitesini büyük ölçüde etkileyen sağlık problemlerine sebep olabilir. Kulak tüpleri sayesinde orta kulakta yer alan hava dengesi sağlanmış ve garanti altına alınmış olur. Böylelikle orta kulakta sıvı birikmesi gibi riskler ortadan kaldırılır ve olası duyma bozuklukları engellenmiş olur. Kulağa tüp takılmasının sebebi budur.

Kulak Tüpü Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Orta kulakta yer alan hava dengesi birçok farklı sebepten bozulabilir. Yine birçok sebeple orta kulak kanallarında sıvı birikimi meydana gelebilir. Kulağa tüp takılmasını gerektirebilecek bazı rahatsızlıklara;

  • Tekrar eden, kronikleşen orta kulak iltihapları,
  • İlaç tedavisine yanıt vermeyen seröz otitis hastalığı,
  • Östaki borusunun normalden kısa ve dar olduğu durumlar,
  • Geniz etinin normalden fazla büyüyerek orta kulağın hava dengesini bozduğu durumlar
  • Uçuş veya denize dalma sırasında gerçekleşebilen basınç travmaları,
  • Kulak zarında meydana gelen çökmeler veya delikler,
  • Damak yarığı gibi örnekler verilebilir.

Kulağa tüp takılmasının gerektiği durumlar doktor muayenesi sırasında detaylı bir şekilde incelenir. Doktorlar hastalığın teşhisi için modern yöntemler kullanırlar ve yaptıkları teşhise göre kişiye özel bir tedavi planı hazırlarlar. Yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz, işitme kaybı gibi risklere karşı uzman bir doktora görünmeniz önerilir. İzmir kulak tüpü ameliyatı ve diğer konular hakkında bilgi almak için bizi arayabilir, Kulak Burun Boğaz hastalıklarının tedavisinde uzman olan Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Kulak Tüpü Ameliyatı

Kulak tüpü ameliyatı çocuklarda genel anestezi, yetişkinlerde ise lokal anestezi yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilir. Anestezi altında olan hastalar ameliyat sırasında gerçekleşen hiçbir işlemi hissetmezler. Anestezinin etkisi başladıktan sonra kulak hastalıklarının tedavisinde kullanılan özel bir mikroskop yardımıyla işlemlere başlanır. İşlem sırasında orta kulakta yer alan sıvı dikkatle çıkarılır. Daha sonra ise kulak zarına atılan küçük bir çizik yardımıyla kulak tüpü yerleştirilir. Kulak tüpünün bir ucu orta kulakta diğer ucu ise dış kulak kanalındadır. Bu yüzden kulak tüplerinin dışarıdan fark edilmesi imkansızdır. Bu tüp sayesinde orta kulağın hava dengesi garanti altına alınmış olunur. Orta kulakta yer alan ve işitme duyusunda görevli olan kemiklerin sorunsuz bir şekilde çalışacağından emin olunur. Kulak tüpü ameliyatı sırasında geniz eti problemlerine yönelik işlemler de yapılabilmektedir. Bu operasyonun kapsamı ve nasıl gerçekleştirileceği doktor muayenesi ile kararlaştırılır. Operasyondan sonra hasta, kulağının su almamasına dikkat etmek kaydıyla günlük hayatına dönebilir. 

Kulağa Tüp Takılması İzmir Fiyatları 2022

Kulak tüpleri birçok farklı hastalığın tedavisi için kullanılan ve orta kulakta yer alan hava dengesinin korunmasını sağlayan aparatlardır. İzmir kulağa tüp takılması işlemi sayesinde duyma bozuklukları gibi rahatsızlıklar engellenmiş olur. İzmir kulak tüpü ameliyatının şekli ve kapsamı kişilere özel olarak doktor muayenesi sırasında planlanır. Bu yüzden işlemin fiyatları da kişiden kişiye değişebilmektedir. İzmir kulak tüpü ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi