Kepçe Kulak Ameliyatı İzmir

Kulaklar insan vücudu için çok önemli organlardır. Duyma işleminin yanı sıra çevremizi algılamamızda ve dengeli bir şekilde bu çevrede hareket edebilmemize olanak sağlarlar. Kulaklar, enfeksiyon hastalıkları geçirebilecekleri gibi yapısal bozukluklara da sahip olabilirler. Bu yapısal bozukluklar estetik olmayan bir dış görünüşe sebep olabilir.

Kepçe kulak olarak bilinen durum; kulak kepçelerinin belirgin, büyük ve kıvrımlı olmasına sebep olur. Kepçe kulak genellikle kulak fonksiyonlarının aksamasına sebep olan bir rahatsızlık değildir ancak kişiler kulaklarının görünümünden hoşnut olmayabilir. Kişiler kulaklarının görünümü sebebiyle zorbalığa uğrayabilir ve özgüven temelli sıkıntılar yaşayabilirler. İzmir kepçe kulak ameliyatı sayesinde kulakta yer alan şekil bozuklukları ortadan kaldırılabilir. Bu işlem sonrasında kişiler daha sağlıklı bir sosyal yaşama kavuşabilirler ve kepçe kulak sebebiyle oluşan özgüven düşüklüğünden kurtulabilirler. Kepçe kulak tedavisi, kepçe kulağa sebep olan durumların dikkatli bir şekilde analiz edilmesine ve durumların ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Özenle ve dikkatle gerçekleştirilen bir doktor muayenesi şarttır. Kepçe kulak ameliyatı dediğimiz operasyon 4 yaşından itibaren yapılabilse de genelde okul öncesi dönem olarak tabir edilen, 5 ila 7 yaşları arasında bir zaman diliminde yapılmaktadır. Bunun sebebi, küçük çocukların kepçe kulak sebebiyle uğrayabileceği zorbalığı ve bu zorbalığın neden olabileceği psikolojik sorunları önlemektir.

İzmir kulak kepçesi ameliyatı hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe kulak, kulak kepçesinde bulunan ve Y şeklini andıran kıkırdak bir dokunun kalıtımsal sebeplerden dolayı yeterince gelişememesi ile meydana gelir. Bahsettiğimiz kıkırdak doku yeterince gelişmezse kafa ile kulak arasındaki açı normale göre daha geniş olur. Bu açının 23 dereceyi geçtiği durumlarda kepçe kulak diye tabir ettiğimiz durum oluşmaya başlar. Kepçe kulak, herhangi bir sağlık sorununa sebep olmasa da görünümü sebebiyle kişinin sosyal hayatında zorluklara yol açabilmektedir. Bundan rahatsız olan kişiler kepçe kulak ameliyatı sayesinde; açıları, büyüklükleri ve uyumları dikkatle planlanmış kulaklara sahip olabilirler. Kepçe kulak ameliyatı otoplasti operasyonu olarak da bilinmektedir.

Kepçe Kulak Nasıl Olur?

Kepçe kulak genellikle genetik yoluyla aktarılan bir durumdur. Eğer annenizde veya babanızda kepçe kulak durumu varsa sizde de ortaya çıkması olasıdır. Eğer sizde veya eşinizde kepçe kulak durumu varsa çocuklarınızda da görülebilirler. Kepçe kulaklar, kulakta bulunan kıkırdak bir dokunun tam olarak gelişememesi ve kulak ucunu kafaya yaklaştıramaması sonucu oluşur. Kepçe kulak, özellikle çocukların sosyal hayatlarında sıkıntılara sebep olabilir. Ne yazık ki küçük yaştaki çocuklar genelde farklı gördükleri kişileri dışlama ve o kişilere zorbalık yapma eğilimi gösterirler. Bu da kepçe kulaklara sahip olan çocukların sosyal yaşamlarını kötü etkileyebilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı, otoplasti olarak da bilinen cerrahi bir operasyondur. Operasyonun yapılma şekli ve kapsamı doktor muayenesi sırasında kişiye özel olarak planlanır. Kulakta yer alan gelişimsel sıkıntılar modern yöntemler sayesinde belirlenir ve bir tedavi takvimi oluşturulur. Bu süreçte hastanın istekleri ve talepleri de doktor tarafından son derece önemsenmektedir. Doktorunuz, sizin ameliyata uygunluğunuzu çeşitli testler ve teknikler kullanarak belirleyecektir. Ameliyata nasıl hazırlanmanız gerektiği konusunda sizi tembihleyecektir. Kepçe kulak ameliyatları ortalama olarak bir saat süren işlemlerdir. İzmir kepçe kulak ameliyatı iki şekilde gerçekleşebilir.

Kapalı Kepçe Kulak Ameliyatı

Kapalı kepçe kulak ameliyatı sayesinde kulakta bulunan kıkırdaklar hiçbir kesi atılmadan yeniden şekillendirilir. Kepçe kulağa sebep olan kıkırdağın cerrahi dikişler sebebiyle şekillendirilmesi sayesinde yapılır. Hasta genel veya lokal anestezi altında olduğu için hiçbir işlemi hissetmez. Ameliyat kapalı teknikte gerçekleştiği için kulakta iz kalmaz, kulağa kesi atılmadığı için ameliyat sonrası enfeksiyon riski çok daha düşüktür. Hastalar ameliyatın hemen ardından günlük hayatlarına dönebilmektedir.

Açık Kepçe Kulak Ameliyatı

Açık kepçe kulak ameliyatı sırasında, kulak arkasına atılan bir kesi yardımıyla kıkırdak doku düzenlenir ve kulağın kafaya doğru kıvrılması sağlanır. Bu kıvrımların kalıcı bir hale gelebilmesi için cerrahi dikişler kullanılır. Bu sayede kepçe kulak veya yelken kulak olarak tabir edilen durum ortadan kaldırılmış olur. İşlem sırasında hastalar anestezi altında olduğu için ağrı hissetmezler. Açık teknikle gerçekleşen operasyon sonrasında hastanın kulakları sargıyla kapatılır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Kepçe kulak ameliyatından sonra hastalar birkaç saat kontrol altında tutulurlar. Anestezinin etkisi tamamen geçtiğinde ve herhangi bir sorundan şüphelenilmediğinde hastalar birkaç saat içinde taburcu olurlar. Kapalı teknikle ameliyat olan kişiler herhangi bir yara izine sahip olmadıkları için ameliyattan hemen sonra günlük hayatlarına dönebilirler. Açık teknikle ameliyat olan kişiler de yine operasyondan hemen sonra günlük yaşamlarına dönebilirler ancak kulaklarında sargılar olacaktır. Bu sargılar hemen hemen 2 gün sonra çıkarılır. Sargılar çıkarıldıktan sonra kesi izleri kulakların arkasında kaldıkları için başka insanlar tarafından fark edilmezler. Hastalar operasyon sonrasında kişisel hijyenlerine dikkat etmeli ve doktorları tarafından verilen tavsiyelere dikkatle uymalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı İzmir Fiyatları 2022

Kepçe kulak ameliyatı, kullanılan tekniğe ve operasyonun kapsamına göre farklı şekillerde gerçekleşir. Ameliyat süreci, fiziki doktor muayenesinin ardından her hasta için özel şekilde planlanmaktadır. Bu yüzden kepçe kulak ameliyatı fiyatları kişiden kişiye değişebilmektedir.

İzmir kepçe kulak ameliyatı fiyatları ve diğer konularda bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç gibi alanında uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi