Geniz Eti Ameliyatı İzmir

Tıp dilinde adenoid doku olarak bilinen ve burnun arkasında yer alan dokuya geniz eti denmektedir. Yaygın kanının aksine geniz eti herkeste bulunmaktadır. Geniz eti büyümesi dediğimiz rahatsızlık ise genelde çocuklarda meydana gelir. Üç yaşına kadar olan çocuklarda geniz eti, burun yoluyla giren virüslerin ve bakterilerin yakalanmasında görevlidir. Aynı zamanda bu zararlı patojenlere karşı savaşmak için antikorlar da üretmektedir. Bazı durumlarda ise geniz eti büyüyerek çocuğun nefes almasını zorlaştıracak duruma gelebilir. Geniz etinin büyüdüğü veya sürekli iltihaplandığı durumlarda geniz eti ameliyatı gerekebilmektedir. İzmir geniz eti ameliyatı ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bizi ayarabilir, Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Geniz Eti Nedir?

Geniz eti, burnun arkasında yer alan ve üzüm salkımına benzeyen dokuya verilen isimdir. Tıp dilinde adenoid olarak bilinir. Bu dokunun görevi, üst solunum yolundan giren virüslerin ve bakterilerin yakalanmasıdır. Aynı zamanda bu yabancı mikroorganizmalara karşı antikor üreterek vücudun savunma sistemine destek verir. Üst solunum yolu iltihapları ve benzer sebeplerle iltihaplanarak büyüyebilir. Bu büyümenin geçmediği veya sürekli tekrarladığı durumlarda tedavi edilmesi gereklidir. Geniz eti büyümesi, hastanın nefes almasını zorlaştıracak belirtilere, horlamaya ve uyku apnesine yol açabilmektedir. 

Geniz Eti Büyümesi Neden Olur?

Geniz eti büyümesi genellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır. Bazı üst solunum yolu enfeksiyonları geniz etini etkileyerek büyümesine ve hasta için ciddi problemler yaratmasına sebep olabilir. Bazı çocuklar, genetik ve yapısal faktörler sebebiyle geniz eti büyümesine daha yatkın olabilirler.

Geniz Eti Büyümesi Nasıl Anlaşılır?

Geniz eti büyümesi kesin olarak ancak doktor muayenesi ile anlaşılıp teşhis edilebilir. Üst solunum yolu hastalıkları genelde aynı belirtilere sebep olmaktadır. O yüzden birbirleriyle karıştırılmaları çok sık rastlanan bir durumdur. Doktorlar, muayene sırasında çeşitli teknikler ve aparatlar kullanarak hastanın şikâyetlerini incelerler. Bu incelemelere bazı durumlarda görüntüleme teknikleri ve kan testleri de eşlik edebilir. Yapılan incelemelerle elde edilen bulgulara göre doktor, kişinin geniz eti büyümesine sahip olup olmadığına karar verir.

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?

Geniz eti büyümesi birçok hastalıkla aynı belirtilere sebep olabilmektedir. Ayrıca büyümeye sebep olan ikincil rahatsızlıklara göre geniz eti büyümesine eşlik eden belirtiler de değişebilmektedir. Çocuklarda en sık görülen geniz eti büyümesi belirtilerine;

  • Burundan nefes almakta zorlanma,
  • Genizden konuşma dediğimiz durum,
  • Uyurken horlama ve uyku apnesi,
  • İştahsızlık,
  • Çene ve dişlerde yapısal bozukluklar gibi şikâyetler örnek verilebilir.

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Geniz eti ameliyatı, detaylı bir hasta muayenesinden sonra planlanan ileri bir tedavi yöntemidir. Doktor, operasyonun kapsamını ve yapılma şeklini hastaya özel olarak planlar. Ameliyattan önce gerekli testler sayesinde kişinin ameliyata uygunluğu incelenir. Bu süreçte anestezi uzmanları gibi diğer uzmanlardan da yardım alınır.

Ameliyat işlemleri, hastanın genel anestezi sayesinde uyutulmasıyla başlar. Daha sonra ise hastanın ağzına, ağzı açık tutacak metal bir aparat yerleştirilir. Bu aparat sayesinde doktor geniz etiyle daha rahat ilgilenebilmektedir. Ağız sabitlendikten sonra cerrahi aletler sayesinde geniz eti alınır. Tüm operasyon 15 ila 45 dakika arasında sürmektedir. Bu süre kişiden kişiye değişebilse de bir saati geçtiği neredeyse hiç görülmez. Geniz eti alındıktan sonra endoskopi cihazı denilen özel bir cihaz sayesinde geniz boşluğu gözlemlenir. Kalan geniz eti parçası varsa onlarda çıkarılır. Bu işlem sonrasında ameliyat bitmektedir.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Geniz eti ameliyatı, oldukça hızlı ve düşük riskli bir ameliyattır. Küçük bir operasyon olduğu için ameliyat sonrasında komplikasyon isimli, ikincil rahatsızlıkların görülme riski çok azdır Anestezinin etkisi geçtikten sonra hasta uyanır. Bir süre hastanın tansiyon ve nabız gibi vital bulguları izlenir. Hasta bu sürede yürüyebilir ve doktor iznine bağlı olarak yemek yiyebilir. Geniz eti ameliyatı olan hastalar genelde aynı gün hastaneden taburcu olmaktadır. İyileşme sürecinde hastalara birkaç gün dinlenmeleri ve kalabalık alanlardan uzak durmaları önerilir. Kişisel hijyene ve doktorun ameliyat sonrası için tembihlediği önerilere uymak iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları İzmir

Çocuklarda geniz eti büyümesi tedavi edilmediği takdirde solunum problemleri ve gelişim bozuklukları gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu yüzden geniz eti büyümesinden şüphelenildiğinde bir KBB uzmanı ile görüşmek gerekir. Doktorlar hastayı özen ve dikkatle muayene eder. Hastanın ihtiyaçlarına göre özel bir tedavi planı hazırlar. Geniz eti büyümesi ameliyatı da bu tedavi planına dahil olabilir. Oldukça kısa ve güvenli olan bu ameliyat geniz etinin alınması ile son bulur.

İzmir geniz eti ameliyatı fiyatları ve çocuklarda geniz eti büyümesi hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi