Septoplasti İzmir

Burun birçok dokunun birlikteliği ile meydana gelmiş, beden için çok önemli görevlere sahip bir organdır. Bu görevlerin yanı sıra yüzün tam ortasında bulunarak herhangi bir sosyal etkileşim sırasında diğer insanların en dikkat ettiği yerlerden biri olduğu bilinmektedir. Genel yüz estetiğinin en ön plandaki vazgeçilmez parçalarından biridir.

Bazı durumlarda burnu oluşturan doku bütünlerinden biri olan septum isimli duvar, şekil bozukluklarına sahip olabilir. Bu şekil bozuklukları burun kemiği eğriliği olarak bilinmektedir. Burun kemiği eğriliği solunum sıkıntılardan burun kanamalarına uzanan birçok istenmeyen belirtiye sebep olabilir. Bu şikâyetlere yüzün estetik dengesiyle uyumlu olmayan bir burun şekli de eşlik etmektedir. Hastalar, solunum sıkıntıları ve burun kanamaları için semptomatik tedavi denilen, belirtileri ancak geçici olarak tedavi eden yöntemlerden yararlanabilirler. Fakat bahsettiğimiz gibi bu yöntemler geçicidir ve burnun estetik sıkıntılarını da çözemezler. Septum deviasyonu olarak da bilinen burun eğriliğinin kesin tedavisi septoplasti isimli cerrahi operasyon ile gerçekleştirilir.

İzmir septoplasti ameliyatı hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç.Dr. Aykut Erdem Dinç gibi alanında uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

Septum Deviasyonu Nedir?

Septum deviasyonu, halk arasında burun kemiği eğriliği olarak bilinen rahatsızlıktır. Septum; kemik, kıkırdak ve yumuşak doku gibi dokulardan oluşan duvara verilen isimdir. Bu duvar, burnu sağ ve sol olmak üzere ikiye böler. Burundaki hava kanallarının ve kılcal damarların düzenli bir hatta sahip olmasını sağlayan bu yapı, bazı sebeplerle şekil bozukluklarına sahip olabilir. Bu şekil bozuklukları septum deviasyonu olarak bilinir ve birçok sıkıntıya sebep olabilirler. Septum deviasyonu, kesin ve kalıcı olarak ancak septoplasti denen cerrahi operasyon ile tedavi edilebilir. Septum deviasyonu hakkında detaylı bilgi için sitemizde yer alan Burun Kemiği Eğriliği isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Septoplasti Nedir?

Burun kemiğinde bulunan eğrilikler; burundan soluk alıp vermeyi zorlaştırabilir, sık burun kanamalarına sebep olabilir ve estetik açıdan güzel bulunmayan bir görünüş oluşturabilirler. Bu belirtilerden bazıları ilaç tedavisi ile geçici olarak giderilebilse de kesin tedavi ancak septoplasti ismi verilen burun kemiği eğriliği ameliyatı ile sağlanır. Septoplasti adlı uygulama sayesinde, burundaki eğriliğe sebep olan kemik ve kıkırdak dokunun düzenlenmesi yapılır. Hastalar bu sayede rahatsız edici belirtilerden kurtulmuş olurlar. Septoplasti operasyonuna estetik temelli işlemlerin de dahil edildiği ameliyata septorinoplasti denmektedir. Sitemizde yer alan Septorinoplasti yazısını inceleyerek, bu operasyon hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Septoplasti Neden Yapılır?

Septoplasti operasyonu, halk arasında burun kemiği eğriliği olarak bilinen septum deviasyonu adlı hastalığın kesin tedavisinde tercih edilir. Burun kemiği eğriliği;

  • Burnun sık ve kolay bir şekilde kanaması
  • Burundan sesli ve zor nefes alma,
  • Sinüs sıkıntıları sebebiyle yüz ve baş ağrıları
  • Geniz akıntısı ve bazı enfeksiyon hastalıklarının sık görülmesi gibi belirtilere sebep olabilmektedir.

Bu belirtilere estetik olarak hoş görünmeyen bir burun şekli eşlik ediyor olabilir. Bahsettiğimiz belirtilerin kesin olarak tedavi edilebilmesi için tek yol septoplasti ameliyatıdır. Septoplasti ameliyatı olanlar kaliteli uyku, daha aktif bir iş ve sosyal yaşam gibi kazanımlar elde edebilirler. Septum deviasyonu ancak bir doktor tarafından teşhis ve tedavi edilebilir. Bu rahatsızlık için bilimsel ve güvenilir olmayan alternatif tedavi yöntemleri denemek, hastaları daha sıkıntılı bir durumun içine sokabilir. Alternatif tedavi yöntemlerinde kullanılan bazı ‘kocakarı’ ilaçları, tıp dilinde anafilaktik şok denilen ölümcül alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Septoplasti Ameliyatı

İyi bir tedavi ancak iyi bir teşhis ile gerçekleşebilir. Bu yüzden septoplasti ameliyatı öncesi gerçekleşen doktor muayenesi çok önemlidir. Alanında uzman olan bir doktor, sizin ve burnunuzun tüm sıkıntılarını tespit eder. Burun kemiği eğriliği sebebiyle yaşadığınız sıkıntıları dikkatle dinler ve analiz eder. Modern görüntüleme teknikleri kullanarak burnunuzu inceler. Tüm bu tetkikler sonucu elde ettiği bilgileri sizinle paylaşır ve sizin de taleplerinizi göz önünde bulundurarak bir tedavi planı hazırlar. Bu tedavi planı içerisinde, septoplasti operasyonu sayesinde hem burnun fonksiyonel olarak düzeltilmesi hem de estetik problemlerin giderilmesi olabilir. Septoplasti ameliyatına, estetik temelli sorunları giderme amacı olan işlemler eşlik ediyorsa buna septorinoplasti denmektedir.

Septoplasti ameliyatı genellikle kapalı ameliyat tekniği ile gerçekleşir. Hasta bu süreç boyunca anestezi altında olduğu için hiçbir şeyi hissetmez. Burun deliklerinin içinden gerçekleşen bu operasyon sayesinde burun kemiklerine ve kıkırdaklarına arzulanan şekil verilir. Gerekli görülen dokular burundan tahliye edilir. Tüm bu işlemler yarım saat ila 1 saat içerisinde bitmektedir. Eğer septum dokusu kapalı teknik ile tedavi edilemeyecek şekilde ise bu ameliyat açık teknikle de yapılabilmektedir. Doktorunuz muayene sırasında bu konuyla ilgili incelemeleri yapacaktır.

Septoplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Septoplasti ameliyatı sonrasında hasta, durumuna ve operasyonun kapsamına göre 5 saat kadar gözetim altında tutulmaktadır. Bu gözetim süreci boyunca hastanın tüm vital bulguları düzenli olarak takip edilir. Herhangi bir olası sorunun tespiti için ve iyileşme sürecinin hızlanması için tüm imkanlar sevk edilir. Hastalar genellikle aynı gün taburcu olurlar. Septoplasti ameliyatı olan hastalara doktorları tarafından ağrı kesici ve antibiyotik reçete edilmektedir.

Septoplasti olan hastalar genellikle 3 gün içinde günlük hayatlarına dönebilirler. Bu süre kişiden kişiye değişebilmekte ve bazı durumlarda 1 haftayı bulabilmektedir. İyileşme süreci boyunca doktorların verdiği uzman tavsiyelerine uymak ve burnu olası darbelere karşı korumak çok önemlidir. Bu noktalara dikkat edildiği sürece hasta hızlı ve stabil bir şekilde tamamen iyileşecektir.

Septoplasti İzmir Fiyatları 2022

Septoplasti operasyonu, rinoplasti operasyonu ile beraber de gerçekleştirilebilen cerrahi bir işlemdir. Bu işlemin kapsamı ve şekli kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu yüzden İzmir septoplasti fiyatları da değişiklik göstermektedir. Burun kemiği eğriliği ve septoplasti fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç.Dr. Aykut Erdem Dinç gibi alanında uzman bir KBB doktorundan randevu alabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi