Burun Kemiği Eğriliği Tedavisi İzmir

Burun, gerek yüze kattığı estetik değer açısından gerekse de insan vücudu için yürüttüğü fonksiyonlar sebebiyle çok önemli bir organdır. Yüzün tam ortasında bulunan burun, dikey bir hat sayesinde yüzü iki ‘neredeyse’ simetrik parçaya bölmektedir. Burun kemiğinde var olan şekilsel bozukluklar bu simetri hattını ve yüzün estetik dengesini bozabilmektedir. Tıp dilinde septum deviasyonu olarak bilinen burun kemiği eğriliği, burnun estetik yapısını bozmakla kalmayıp soluma problemleri gibi fonksiyonel sıkıntılara da sebep olabilmektedir. İzmir burun kemiği eğriliği tedavisi sayesinde bu tarz sıkıntılar kolay bir şekilde giderilmektedir. Burun kemiği eğriliği hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç.Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Burun Kemiği Eğriliği Nedir?

Burun boşluğunu sağ ve sol olarak ikiye bölen, 2 milimetre kalınlığındaki duvar, burun septumu olarak bilinmektedir. Burun septumu, ön kısmı kıkırdaktan arka kısmı ise kemikten oluşan bir dokular bütünüdür. Anne karnından ergenliğin sonlarına kadar gelişen bu dokunun; kalıtsal veya gelişimsel problemler sebebiyle eğik olması durumuna halk arasında burun kemiği eğriliği denmektedir. Burun kemiği eğriliği olan hastaların burunları gerek solunum zorluğu açısından gerekse de estetik açıdan sıkıntılı olabilir. Kişiler hayat kalitelerini yükseltmek ve yüzleriyle dengeli bir buruna kavuşmak için İzmir burun kemiği eğriliği tedavisini tercih edebilirler. 

Burun Kemiği Eğriliği Neden Olur?

Burun kemiği eğriliği kalıtsal veya gelişimsel sebepler yüzünden ortaya çıkabilir. Doğum sırasında bebeğin yaşayabileceği travmalar da burun septumunun zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Çocukluk döneminde geçirilen ufak kazalar veya buruna alınan darbeler burun gelişimini etkileyebilmekte ve burun septumunda şekil bozukluklarına sebep olabilmektedirler. Ergenlik ve gençlik döneminde tüm vücut gibi burun da büyük bir değişime uğrar, bu değişimler çevre etkisi ve kalıtımsal faktörler çerçevesinde meydana gelirler. Genetik faktörlerin burun üzerindeki etkisi ergenliğin sonlarına doğru tam olarak belli olur hale gelir. Bu faktörler burun eğriliğine sebep olduysa kişi; burun kanamaları ve burundan solumada güçlük gibi problemlerle karşı karşıya kalabilir. Bahsi geçen fonksiyonel sorunlara ek olarak kişiler, burun kemiği eğriliği yüzünden özgüven sorunları da yaşayabilmektedirler.

Burun Kemiği Eğriliği Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında burun kemiği eğriliği olarak bilinen septum deviasyonu, burnun, biyolojik görevlerini aksatmasına sebep olabilmektedir. Bu belirtiler arasında en sık karşılaşılan şikâyet burun tünellerindeki düzensizliklerden kaynaklanan soluk alıp verme güçlüğüdür. Burun kemiği eğriliğinin diğer olası belirtilerine;

  • Sinüs sıkıntıları sebebiyle oluşabilen baş ve yüz ağrıları,
  • Sıkça yaşanan burun kanamaları, burnun çok kolay bir şekilde kanaması,
  • Geniz akıntısı ve bazı enfeksiyon hastalıklarında sıklık,
  • Özellikle uyku sırasında sesli soluma gibi örnekler verilebilir.

Burun kemiği eğriliği tıbbi bir sorundur ancak alanında uzman doktorlar tarafından teşhis ve tedavi edilebilir. Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri deneyimleyen hastalar, detaylı bir muayene için mutlaka uzman bir doktorla görüşmelidir. İzmir burun kemiği eğriliği hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç.Dr. Aykut Erdem Dinç gibi KBB alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

Burun Kemiği Eğriliği Nasıl Düzeltilir?

Burun kemiği eğriliğinin sebep olduğu bazı belirtiler, semptomatik tedavi denilen geçici yöntemlerle bir süreliğine tedavi edilebilir. İlaçlar sayesinde yapılan bu tedavi, bahsettiğimiz gibi sadece bazı şikâyetleri geçici olarak dindirmek için kullanılır. Burun kemiği eğriliğinin kesin tedavisi cerrahi operasyon ile gerçekleşmektedir. Burun kemiği eğriliği ameliyatı olarak bilinen bu operasyon sayesinde hastanın deneyimlediği fonksiyonel ve estetik sıkıntılar kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı

Septoplasti olarak da bilinen burun kemiği eğriliği ameliyatı genellikle kapalı teknikle gerçekleştirilir. Ameliyatın detayları, ameliyat öncesinde gerçekleşen doktor muayenesi sırasında özenle planlanır. Doktor, diğer uzmanlık alanlarından da yardım alarak hastanın ameliyata uygunluğunu dikkatle araştırır.

Hastalar burun kemiği eğriliği ameliyatı boyunca anestezi altında oldukları için hiçbir işlemi hissetmezler. Burun deliklerinin içinden yapılan operasyon sayesinde burun kemiği eğriliğine sebep olan dokular çıkarılır veya düzeltilir. Bu şekilde hem burnun içindeki hava kanalları düzeltilmiş olur hem de yüzle uyumlu estetik bir burun elde edilir. İzmir burun kemiği eğriliği ameliyatı veya bir diğer ismiyle septoplasti hakkında detaylı bilgi için sitemizde bulunan Septoplasti isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Fiyatları İzmir

Burun kemiği eğriliği, kesin tedavisi cerrahi bir operasyon sayesinde sağlanan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın teşhisi ve tedavisi ancak uzman bir doktor tarafından ve kişiye özel olarak yapılabilir. Tedavinin kapsamı kişiden kişiye değiştiği için İzmir septoplasti fiyatları da değişiklik gösterebilmektedir. Burun kemiği eğriliği hakkında detaylı bilgi için sitemizde yer alan diğer yazıları okuyabilir veya bizi arayarak Doç.Dr. Aykut Erdem Dinç gibi alanında uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi