Orta Kulak İltihabı Tedavisi İzmir

Kulak, insan vücudunda yer alan beş duyu organından biridir. Duyma görevinin yanı sıra vücudun denge sistemini oluşturan yapılar da kulakta bulunmaktadır. Kulak; iç kulak, orta kulak ve dış kulak olmak üzere üç bölümden oluşur. Bu üç bölümden biri olan orta kulağın görevi, vücudun iç dengesini korumak ve dış kulağın topladığı sesleri güçlendirerek iç kulağa taşımaktır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan bakteriler ve virüsler bazı durumlarda orta kulağa geçiş yapabilir ve orta kulağı da enfekte edebilirler. Östaki borusunda yaşanan tıkanıklıklar da orta kulak iltihabına sebep olabilmektedir. Çocuklarda östaki borusu kısa ve dar olduğu için tıkanması ve orta kulak iltihabına sebebiyet vermesi daha kolaydır. Bu yüzden orta kulak enfeksiyonları çocuklarda daha sık görülür. Kronikleşen orta kulak iltihabı tedavi edilmediği takdirde; yüz felci, menenjit ve beyin apsesi gibi çok ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

İzmir orta kulak iltihabı tedavisi hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç gibi KBB alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Halk arasında orta kulak iltihabı olarak bilinen otitis media hastalığı, birçok sebepten ortaya çıkabilmektedir. Solunum yoluyla vücuda giren bakteriler ve virüsler; üst solunum yolunu enfekte edip orta kulağa ulaşabilir. Orta kulağa ulaşan bu zararlı organizmalar burada da enfeksiyona sebep olabilirler. Orta kulak iltihabı geçiren hastalar; kulaklarında uzanırken şiddetlenen bir ağrı ve duyma güçlüğü gibi şikâyetlere sahip olabilirler. Orta kulak iltihabının belirtileri çocuklarda daha şiddetli görülmektedir. Bu hastalıktan şüphelenen kişiler bir an önce doktor muayenesinden geçmeli ve tedaviye başlamalıdırlar.

Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Orta kulak iltihabının birçok farklı sebebi olabilir. Bu sebepler arasında en sık rastlanılanı; solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan patojenlerin orta kulağı da enfekte etmesidir. Diğer bir sık rastlanan sebep ise orta kulakta yer alan östaki borusunun tıkanmasıdır. Tıkanan östaki borusunda sıvı birikmeye başlar. Bu sıvının dolaşımı veya tahliyesi sağlanmadığı için östaki borusunda zamanla bakteri üremesi meydana gelir. Bu bakteriler de orta kulak enfeksiyonuna sebep olabilirler.

Kronik Orta Kulak İltihabı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Orta kulak enfeksiyonlarının çoğu kendi kendine iyileşebilmektedir. Ancak iltihabın sık sık tekrarladığı ve tedavisinin düzgün bir şekilde yapılmadığı durumlarda çok ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Orta kulak iltihabı yıllar içerisinde tekrarlayıp kronik hale gelebilir; işitme kaybı veya şiddetli kulak akıntıları gibi rahatsızlıklar kalıcı hale gelebilir. Orta kulak iltihabı tedavi edilmezse;

 • Kulak çevresinde yer alan organlarda ve kafanın diğer bölgelerinde enfeksiyona,
 • Kalıcı işitme kaybına veya işitme yetisinde büyük oranda azalmaya,
 • Yüz felci, menenjit ve beyin apsesi gibi çok ciddi hastalıklara,
 • Kulak zarının yırtılmasına sebep olabilir.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı

Çocuklar; yeterince gelişmemiş olan bağışıklık sistemleri ve yetişkinlere kıyasla daha kolay tıkanabilen östaki boruları sebebiyle orta kulak iltihaplarına daha yatkınlardır. Ayrıca orta kulak iltihabının sebep olduğu şikâyetler çocuklarda daha şiddetli seyredebilirler. Orta kulak iltihabı tedavi edilmediği takdirde duyma kaybına sebep olabilir. Duyma kaybı, özellikle küçük yaşlı çocuklarda konuşma ve öğrenme fonksiyonlarını yavaşlatarak çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden çocuklarında orta kulak iltihabı bulunduğundan şüphelenen ebeveynler bir an önce bir doktorla görüşmelidir. Orta kulak enfeksiyonu ve diğer kulak burun boğaz hastalıkları hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Orta kulak iltihabı, çocuklarda ve yetişkinlerde farklı şiddetlerde belirtilere sebep olablilirler.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Belirtileri

 • Uzanırken şiddetlenen kulak ağrısı,
 • Uyuyamama,
 • Bebeklerde kulakta hissedilen basınç ve ağrı temelli aşırı ağlama,
 • Kulak zarı delinmesi,
 • Duyma bozukluğu sebebiyle sesli uyaranlara cevap vermeme. İsmiyle seslendiğiniz çocuğun dönüp size bakmaması bu duruma bir örnektir.
 • Denge ve yürüme problemleri.

Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı Belirtileri

 • Kulak ağrıları,
 • Kulak akıntıları,
 • İşitme ve denge bozuklukları,
 • İlerleyen durumlarda yüz felci, menenjit ve beyin apsesi gibi hastalıklar.

İzmir Orta Kulak İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Orta kulak iltihapları farklı sebeplerden meydana gelebildiği ve iltihabın şiddeti kişiden kişiye değişebildiği için tedavi şekli de değişiklik gösterebilmektedir. Doktor muayenesi sırasında orta kulak iltihabına sebep olan faktörler belirlenir ve bu faktörlere yönelik bir tedavi şekli belirlenir. İzmir orta kulak iltihabı tedavisi genellikle ağrı kesiciler ve antibiyotikler ile sağlanmaktadır. Orta kulak iltihabı bitkisel tedavi veya diğer alternatif yöntemlerle tedavi edilemez. Alternatif tedavi yöntemleri çoğu zaman dolandırıcılar tarafından pazarlanan ve ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olabilen bileşenler içerebilmektedir. İzmir orta kulak tedavisi için bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanına danışmak gerekir. Enfeksiyon hastalıklarıyla mücadelede; bilimsel ve güvenilir tedavi ancak bu şekilde sağlanabilir.

Kronikleşen orta kulak iltihabı çocuklarda ciddi problemlere sebep olduğu için akıntıların dindirilmesi sebebiyle kulağa tüp takılabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Kulağa Tüp Takılması isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Kulak Zarı Delinmesi ve Kulak Zarı Ameliyatı

Orta kulak iltihabı bazı kişilerde kulak zarı delinmelerine de sebep olabilmektedir. Sürekli tekrar eden ve kendi kendine iyileşmeyen kulak zarı delikleri ciddi işitme bozukluklarına sebep olabilmektedir. Kulak zarı delinmeleri, kronik orta kulak iltihabında sıkça rastlanılan bir şikâyettir. Timnoplasti ameliyatı olarak tabir edilen operasyon sayesinde kulak zarındaki yırtıklar onarılabilir, orta kulakta yer alan işitme sorunları giderilebilir ve orta kulak iltihabı sonucu oluşan mastoidit adlı enfeksiyon hastalığı tedavi edilebilir.

İzmir Orta Kulak Enfeksiyonu Tedavisi

Orta kulak iltihabı, daha önce de bahsettiğimiz gibi farklı sebeplerle oluşabilen ve sık sık tekrarladığı takdirde hasta sağlığı için çok ciddi ikincil rahatsızlıklara sebep olabilen bir hastalıktır. Bu yüzden orta kulak iltihabından şüphelenen kişilere bir an önce alanında uzman bir KBB doktoru ile görüşmeleri tavsiye edilmektedir. İzmir orta kulak iltihabı tedavisi ve diğer Kulak Burun Boğaz hastalıkları için bizi arayabilir, Doç. Dr. Aykut Erdem Dinç’ten randevu alabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi